Monday - Friday, 8:00AM - 5:00PM

How Do I? | County Maps | Directory | Other Agencies

County Legislature

James Wallace, Administrator

James W. Wallace, Jr.
County Administrator

Brittney Viscomi, Clerk of the Legislature

Brittney Viscomi
Clerk of the Legislature

Jennifer Williams, Deputy Clerk of the Legislature

Jennifer Williams
Deputy Clerk of the Legislature

Officials:

Gregory Malta Sr. - District 1
Email | Phone: 315-866-0674

Mark Gaworecki - District 2
Email | Phone: 315-868-2491

Robert J. Schrader - District 3
Email | Phone: 315-868-4822

Bob Hollum - District 4
Email | Phone: 315-264-4872

Raymond Johnson - District 5
Email | Phone: 315-527-8981

John P. Stephens - District 6
Email | Phone: 315-894-8564

William E. Keeler Sr. - District 7
Email | Phone: 315-790-1454 (Cell)

John L. Brezinski - District 8, Minority Leader
Phone: 315-732-6379

Peter F. Manno - District 9
Phone: 315-894-5454

Raymond Smith - District 10
Email | Phone: 315-429-9433

Vincent J. Bono - District 11, Vice Chairman
Email | Phone: 315-894-4334

Kurt J. Ackerman - District 12
Email | Phone: 315-868-5707

Bernard Peplinski Sr. - District 13, Chairman
Email | Phone: 315-822-6974

Peter J. Campione - District 14
Email | Phone: 315-823-1641

Patrick E. Russell - District 15, Majority Leader
Email | Phone: 315-369-3594

Frederick J. Shaw - District 16
Email | Phone: 315-823-1114

William Weakley - District 17
Email | Phone: 315-269-4717

Meeting Dates:

Wednesday, January 2, 2019 2:00 p.m. (Organizational)
Wednesday, January 23, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, February 13, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, March 13, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, April 3, 2019 2:00 p.m. (Quarterly)
Wednesday, April 24, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, May 15, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, June 12, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, July 10, 2019 2:00 p.m. (Quarterly)
Wednesday, August 7, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, September 11, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, October 2, 2019 2:00 p.m. (Quarterly)
Wednesday, October 23, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, November 13, 2019 7:00 p.m.
Wednesday, December 11, 2019 7:00 p.m. | 6:30 p.m. – Budget Hearing

 

2018-2019 Standing Committees:

ADMINISTRATION/VETERANS’ AFFAIRS: Stephens, Weakley, Johnson, Russell, Brezinski, Malta
COUNTY PLANNING & DEVELOPMENT: Ackerman, Weakley, Bono, Malta, Manno, Keeler
COUNTY PROPERTIES: Keeler, Bono, Manno, Ackerman,Gaworecki, Johnson 
EDUCATION: Manno, Russell, Stephens, Brezinski, Gaworecki, Hollum
HIGHWAYS: Smith, Stephens, Campione, Russell, Gaworecki, Brezinski
HUMAN RESOURCES: Shaw, Smith, Weakley, Johnson, Malta, Schrader
INFORMATION SERVICES: Schrader, Ackerman, Keeler, Malta, Hollum, Campione
NATURAL RESOURCES: Campione, Manno, Schrader, Brezinski, Hollum, Weakley
PUBLIC SAFETY & EMERGENCY MANAGEMENT: Bono, Shaw, Smith, Campione, Keeler, Stephens
WAYS & MEANS: Russell, Bono, Shaw, Smith, Ackerman, Johnson

District 1

German Flatts, 2
Herkimer, 5 & 8

View more

District 2

Herkimer, 1, 2, 3, & 4

View more

District 3

Herkimer, 6, 7, 9

View more

District 4

German Flatts, 3,7,9

View more

District 5

German Flatts, 4, 8, 10, 13, 14

View more

District 6

German Flatts, 5, 6, 11, 12

View more

District 7

German Flatts, 1 Columbia, 1 Warren, 1

View more

District 8

Frankfort, 1, 4, 5

View more

District 9

Frankfort, 2, 3, 6

View more

District 10

Manheim, 1, 2, 3 City of Little Falls, 3W2D

View more

District 11

Schuyler, 1, 2, 3

View more

District 12

City of Little Falls, 1W1D, 2W1D, 3W1D, 4W1D

View more

District 13

Columbia, 2 Litchfield, 1 Winfield, 1 and 2

View more

District 14

Danube Town of Little Falls Stark

View more

District 15

Russia, 2 Webb, 1 & 2 Ohio

View more

District 16

Fairfield, 1 Norway, 1 Salisbury, 1

View more

District 17

Newport, 1 Russia, 1 & 3

View more

Come Share in the Treasure that is Herkimer County

Herkimer town flag on a lamp post in the fall.

Visitor Information

View more
Photo of old wooden bridge in summer.

Resident Information

View more
Statue in fall foilage.

Business Information

View more